Šiandien perskaičiau Andriaus Užkalnio fb sienoje įrašą (https://www.facebook.com/uzkalnis/posts/10213320814165257), kuriame jis lygina amerikiečių požiūrį į pinigus su lietuvių. Štai kelios ištraukos – „Pinigai – nuodėminga, jie blogio šaltinis, o jų siekimas žmones gadina ir pūdo iš vidaus, mano lietuvis.” „Amerikiečiai pratę pripažinti, kad pinigai jiems svarbu. Ir kad visos paslaugos ir prekės turi kainą.“ Andrius kaip visada taikliai ir su vaizdingais pavyzdžiais aprašo pasirinktos temos tikrovės momentus.
Kadangi pinigų uždirbimas, man irgi labai įdomi tema tai ir aš parašiau po jo postų savo minčių. Tos mano mintys atsirado sujungus tai, ką apie vertę sužinojau iš žmonių, kurie analizavo, kas yra vertė ir iš mano patirties. A. Užkalnis labai teisingai pastebi, kad jau mokykloje ir net universitete niekas apie pinigu daug nieko nepasakoja. Nors didesnio kiekio pinigų uždirbimas tai esmė, kam iš tikrųjų žmonės mokosi įvairiausiuose aukštuosiuose ir žemuosiuose mokyklose. Tose mokyklose nieks šito elementaraus dalyko nepaaiškina todėl, kad patiems mokytojams irgi niekas nepaaiškino tik kažkada kažkas nurodė apie tai nekalbėti. Ir taip ir gaunasi, visi mokosi kaip uždirbti pinigus, bet niekas apie tai nešneka ir patys mokytojai pinigų tema nedaug gali papasakoti.
Bet suprasti tai, kad pinigai svarbu, ir tik piniginio užmokesčio forma parodomas tikras dėkingumas yra vienas iš labai svarbių dalykų kiekvieno žmogaus gyvenime. Dar reikia suprasti, kad tai kas vadinama Value, visada matuojama pinigais. Ir atvirkščiai, kokia pinigų suma pas žmogų ateina, tiek jis realios Value kažkam ir sukūrė. Nors Value matavimas pinigais dažnai pažeidinėjamas, yra žmonių, kurie nelabai kokią Value kuria, bet už tai vis tiek reikalauja daug pinigų, o yra tokie, kurie kuria tikrai vertingus dalykus, bet dažnai bijo ir drovisi paprašyti tiek, kiek iš tikro vertas jų produktas.
Mano nuomone geras pavyzdys policininko profesija ir jų darbe sukuriamas produktas, – visuomenės saugumas. Tik dėl policininkų darbo mes galime ramiai vaikščioti gatvėmis, būti nesumuštais, būti neapiplėštais, neužmuštais, ir iš viso tik dėl jų darbo, galime mokytis kurti ir kažką daryti savo šalyje ramiai. Tai yra reali jų kuriama vertė žmonėms milžiniška, pati didžiausia iš visų valstybės tarnautojų. Bet realybėje jie pirmiausia priliginami prie nelabai daug vertės kuriančių ugniagesių ir pasieniečių, ir visų jų atlyginimai nupjaunami ir padaromi vieni iš mažiausių valstybės tarnyboje.
Ir įdomiai gaunasi, profesija kuria milžiniško dydžio Value, bet kadangi už tai mokama neadekvačiai mažai, tą darbą imasi dirbti ir dirba ne visada patys vertingiausi žmonės. Bet tai, kad pats darbas žmonėms kuria milžinišką vertę, kiekvieną policininką kaip asmenybę pakelia į patį aukščiausią jo vertybių išsivystymo tašką, ir net nelabai sąžiningi ir nelabai kilnus žmonės, dirbdami policijoje šias savo savybes išlavina iki maksimumo. Aišku taip įvyksta jeigu policininkas tarnauja žmonėms, o ne savo interesams.
Kas įdomiausia, apie pinigus ir apie Value, net protingieji ekonomistai nelabai ką papasakoja, nes jei pasižiūrėti kaip jie uždirba tuos pinigus, tai dažniausiai kaip eiliniai darbuotojai. Ši tema labai plati, man labai įdomi ir jau daug esu apie tai išsiaiškinęs, bet kadangi, pritardamas A. Užkalniui, galiu pasakyti ši tema dar daugelio yra prastai suprantama ir daug kam yra tabu, tai daug apie tai ir nerašysiu. Bet kaip Alfonsas Vaišvila savo teisės teorijoje rašo, kad žmonių elgesyje visur turi būti teisių ir pareigų vienovė, taip manau ir santykiuose su pinigais, visur turi būti taip, kad mokami ir gaunami pinigai turi atitikti kuriamą ir gaunamą Value.