Šiandien Valstybės diena, bet liūdna, kai jau 27 metus nuo sovoko nepriklausoma mūsų maža šalis, vis neatsikrato sovoko laikais sukurtos Valstybės valdymo sistemos. Būtent ši sistema labiausiai ir silpnina mūsų šalį ir Gedimino kalno problemų sprendimas, labai gerai išryškina sistemos ydas. Realiai Lietuva, kaip nepriklausoma valstybė, kaip ir ukrainiečiai laikosi tik ant didelio kiekio patriotiškų ir savo šalį mylinčių žmonių, kurių tik labai maža dalis dirba valdžios įstaigose. Be to kaip ir sovoko laikais, patriotiški ir išmintingi valstybės tarnautojai yra žlugdomi, ir jiems neleidžiama pakilti iš eilinių valstybės tarnautojų pareigų. Gerai, kad nors Lietuvos kariuomenėje yra daug tikrų savo šalies patriotų.
Ir įdomiausia, kas realiai atsakingas už tai, kad Lietuvos valdžios sistema iki šiol sovietskaja? Ar tikrai politikai ir įvairūs valdininkai gali patys save pertvarkyti? Jeigu pažvelgti gyliau ir paanalizuoti, kodėl taip gaunasi, kad Lietuvos valdžios įstaigose, ypač įstaigų administracijose, pagrinde dirbą atsakomybės nuolat besikratantys abejotini tipeliai, pasimatys, kad to priežastys tinkamos kontrolės iš šono stoka. O kas atsakingas už tą tinkamą kontrolę iš šono? O kaip jums požiūris, kad už tai yra atsakingi Lietuvos verslininkai ir advokatai?
Juk visas didžiąsias informacijos priemones, valdo verslininkai, bet kiek savo priemonėse jie meistriškai ir dalykiškai parodo, kiek Lietuvos valdžios sistemoje yra neskaidrių vietų, kur konkretūs valdininkai gali lengvai piktnaudžiauti savo valdžia? Kiek yra padaryta labai profesionalių tiriamųjų reportažų apie valdžios įstaigose dirbančius savanaudžius aferistus, jų klikas ir jiems palankius teisės aktus? Kiek jūs matėte meistriškai sukurtų reportažų, kuriuose pažingsniui narpliojama konkrečių, pavyzdžiui už Gedimino kalno tvarkymą atsakingų valdininkų veiksmai, žodžiai, istorijos, kaip jie tapo tais valdininkais ir ką konkrečiai daug metų jie veikia savo pareigose?
O visus įstatymus ir poįstatyminius aktus, kurie leidžia įvairaus plauko valdininkams vengti atsakomybės ir realiai nieko neveikiant tik imituoti veiklą, žino advokatai. Tačiau kiek jūs matėte patriotiškų advokatų, kurie negali tylėti ir visur rašo, ir viešai kalba apie teisės aktus, kurie yra neadekvatūs ir suteikinėja perteklines teises valdininkams ir mažina Lietuvos piliečių laisves? Ar ne patriotiški advokatai kartu su patriotiškais teisės mokslininkais turėtu kurti tokius valstybės tarnybą reglamentuojančius įstatymus ir poįstatyminius aktus, pagal kuriuos atsakinguose postuose esantys valdininkai, turėtu daug daugiau pareigų ir atsakomybės, negu teisių ir privilegijų, kaip dabar? Ir tuos sukurtus naujos kartos vakarietiškus įstatymus pristatinėti visuomenei ir reikalauti iš politikų, kad jie būtų priimti.
Dar reikia suprasti, kad realiai Lietuvos biudžeto pajamų gavimą užtikrina tik verslininkų sukurti verslai ir šiuose versluose dirbantys darbuotojai. Nes Lietuva naudingų iškasenų beveik neturi. Tai yra verslininkų ir jų samdomų darbuotojų darbu ir sukuriamas Lietuvos biudžetas. Ir išeina, kad privačiame sektoriuje verslus kariantys ir plečiantys verslininkai ir jų versluose dirbantys darbuotojai yra tikrieji biudžeto pinigų savininkai, kurie juos sunešė ne valdininkams, o tam, kad būtų kuriami labai konkretūs dalykai Lietuvai. Tie dalykai tai pirmiausia valstybės saugumas, tada kultūrinio paveldo išsaugojimas, šalies infrastuktūros priežiūra ir kūrimas, užtikrinimas, kad visi žmonės šioje šalyje laikytųsi bendrų taisyklių ir gerbtų pagrindines žmonių laisves ir vertybes.
Ir būtent patriotiškiausi verslininkai ir darbuotojai turi kontroliuoti valdininkus, kad biudžeto lėšos būtų naudojamos tik šiems tikslams. Tačiau tarp visokiausių verslininkų federacijų ir konfederacijų, kiek jūs matėte tokių, kuriose verslininkai ir darbuotojai susivienijo vardan tikslo kontroliuoti, – ar valdžios įstaigos biudžetą naudoją daugiau Lietuvos žmonių ar savo tikslams? Ar ne dėl to mokesčiai niekaip nepradeda mažėti, o tik bandoma juos didinti, nors biudžeto pajamos nuolat ir taip auga? Ar ne dėl to, kiek valstybės biudžetas neaugtu, vis tiek jis būna deficitinis? Gal jau laikas suvokti, kad verslininkų ir advokatų pareiga ne tik pinigus kalti, bet ir rūpintis savo šalimi per rimtą, naujos kartos valdžios kontrolės sistemą?