Apie konkurencijos tendencijas Lietuvos versle

Čia biški prognozė gavosi tokia iš labai jau aukštai, turbūt daug kas nepagaus, apie ką aš čia. Bet čia ir esmė, daugumos verslininkų problema, kad jie sukasi savo klientas-užsakymo vykdymas rate ir nesugeba pažvelgti iš viršaus, o kas gi versle darosi bendrai. O būtent kai tiksliai matai, kas dedasi bendrai rinkoje ir konkrečiai tavo nišoje iš viršaus, labai lengva sukurti savo versle kokį nors konkurencinį pranašumą ir labai ženkliai padidinti pardavimus.

Dar paaiškinsiu, ką reiškia Marksistinis verslo modelis. Tiesa čia nesusigalvojau jo pats, man papasakojo verslininkas praktikas apie jį ir sakė čia tik praktikams skirtas modelio paaiškinimas, paremtas Markso ekonominės teorijos principais. Dar kalbant apie verslo modelius svarbu žinoti kas iš viso yra verslo modelis, pirma pasidomėkit, tada bus lengviau suprasti kas yra Marksistinis verslo modelis. O apie naujos kartos verslo modelius tai kol kas dar nesakysiu taip atvirai savo bloge.

Marksistinio modelio esmė – nuperki ar pagamini kažkokį produktą, ir parduodi ji brangiau už savo savikainą. Ant tos pelno maržos ir gyveni, ir dar kažkaip augti reikia. Daugumai verslininkų augimo idėja į galvą šauna dažniausiai irgi viena iš standartinių, plėsti gamybos apimtimis, didinti prekybos taškų kiekį ir plėsti savo siūlomų produktų asortimentą. Visa tai ir yra Marksistiniai modeliai, nes jų pagrindinis tikslas padidinti savo apyvartinį kapitalą ir jiems klientų poreikiai antroje vietoje. Tokio verslo modelio uždarbis tiesiog standartiniai nuo 2 iki 10 % pelno nuo kapitalo apyvartos. Kuo didesnis apyvartinis kapitalas, tuo didesnis pinigų kiekis uždirbamas iš tų standartinių procentų nuo apyvartos. Tai yra standartiniai, paprastai sukuriami ir vystomi verslo modeliai, todėl mokančių juos kurti daug ir tokių verslų konkurencija gan didelė.

Kad dirbant pagal Marksistinį verslo modelį išlaikyti standartinį kapitalo augimą, vis dažniau atskirose nišose įvyksta neformalūs karteliniai susitarimai, kurie tose nišose sukelia produktų kainas, arba dirbtinai jas palaiko. Bet yra ir didžiuliai, milžiniškus kapitalus vartantys verslai, tai jie dėl didelio kapitalo kiekio ir panašaus dydžio milžinų konkurencijos, kaip tik rinkoje kainas mažina.

Labai gražiai kiekvienoje nišoje išsiskiria tie verslai, kurie ne tik standartiniais veiksmais didiną savo kapitalą, bet nors šiek tiek pradeda kurti pridėtinės vertės. Kadangi pridėtinę vertę Lietuvos versluose labai mažai kas kuria, tai ir su visai nedideliu jos kiekiu, verslai ryškiai išsiskiria Lietuvos rinkoje. O jeigu dar prideda greičio tai ir gretai išauga, „Girtekos“ pavyzdys geras. Dar yra tokia įmonė „Šalna“ irgi gražiai auga vis netyčia sukurdami pridėtinės vertės. Yra ir daugiau tokių įmonių.

Kaip video ir sakau, konkurencija šiuolaikiškuose verslo modeliuose tiek maža, kad bet kuris verslas savo nišoje gali labai greitai užaugti.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.