Pagrindinės zzz užsibaigimo priežastys

Perskaičiau vz.lt, kad baigia savo veiklą zzz.lt, maisto prekių elektroninė parduotuvė. Liūdna, kadangi matėsi savininko didelis noras ir energiją projektą išsukti ir padaryti labai pelningą. O savininko noras yra svarbiausia, visa kita, šiais laikais, tai tiesiog teisingai surinkti pagalbininkai. Idėja maisto prekių prekybos centrą perkelti į elektroninę erdvę yra gera ir kažkada tokių projektų bus daug ir tinkamai suformuoti jie bus labai pelningi. Bet kaip ir kiekvieną gerą ir didelį potencialą turinčią idėją reikia ne tik turėti, bet ir mokėti įgyvendinti praktikoje.

Zzz įgyvendinimas, kaip ir prieš tai buvusio Fresch marketo kaip ir Barboros, yra prasti. Bet tarkim tie kas įgyvendiną Barboros projektą, bent jau supranta, kad nelabai dar supranta, kaip šį verslo modelį paversti labai pelningu ir įgyvendina jį atsargiai stebėdami kas vyksta praktikoje. Ir tikiuosi jie ne tik stebi, bet ir kažką suprantą, kažko išmoksta, daro tinkamas išvadas ir tobulina šį verslo modelį.

Kas labiausiai žudė zzz.lt? Kiek aš mačiau jų marketingines žinutes ir aplamai viešą pozicionavimą rinkoje, tai galiu vienareikšmiškai pasakyti, kad jų marketingas buvo tiesiog tragiškas. Net Fresch marketo marketingas ir tai buvo geresnis, aiškesnis ir labiau skatinantis pas juos pirkti. Zzz gi marketingo turinys, tai pagrinde ta baisioji – „vaikiška balalaika“. „Vaikiškos balalaikos“ marketingo esmė, kai potencialiems klientams pilamos gražios sąvokos ir tekstai apie nieką. Kaip pavyzdžiui gauk, pajausk, suprask ten visokį nuostabumą, puikumą, gerumą ir taip toliau ir panašiai. Tą jų turinio briedą, dar kažkiek gelbėjo tik tinkamos nuotraukos. Reklaminiai filmukai irgi dažniausiai vaikiški, buki ir beveik neturintys skatinamojo poveikio pirkti. Vienintelis realus ir veikiantis skatinimas pirkti, buvo tik nuolaidos. Jeigu tokį marketingą darė patys savininkai tai tada viskas normaliai, pamatė savo gebėjimus ir dabar gali pasimokyti iš savo klaidų. Bet jeigu tai darė samdyti marketingo specialistai, tai iš jų reikėtu išskaičiuoti ir susigražinti visus jiems sumokėtus pinigus.

Bet problema buvo ne vien marketingas, bet ir vienažingsnių pardavimų verslo modelis. Tarp kitko, nuo tokio modelio kenčia dauguma Lietuvos verslų. Iš kitos pusės, profesionalus marketingas yra labai susijęs su verslo modeliu ir jeigu suplanuoji sukurti bent jau dvižingsnių pardavimų verslo modelį, automatiškai į tai turi būti peruorentuotas ir marketingas. Taigi, jeigu zzz būtų sukūrę bent jau dvižingsnio, o dar geriau daugiažingsnio modelio verslą ir naudotu tik profesionalų marketingą, tai manau lengvai pradėtu auginti ir pardavimų kiekius ir pelnus. O jei tai darytu su mano pagalba, tai garantuotai išaugtu į didelį ir labai pelningą maisto prekių prekybos tinklą.

Ir taip įdomiai gaunasi, atrodo maisto prekių niša yra labai konkurencinga ir įlįsti į ją naujam žaidėjui beveik neįmanoma, bet iš kitos pusės, jeigu puikiai supranti Žydrųjų vandenynų strategijos taikymą praktikoje, tai matai čia labai daug laisvų neužimtų plotų, kur galima labai pelningai vystyti naują verslą. Tai praktikoje puikiai įrodė Teslos pavyzdys, atrodo super konkurencinga ir sudėtinga lengvųjų automobilių niša, kur naujam žaidėjui įlįsti nėra šansu, o čia Tesla bac ir nušluostė visiems nosis. Ir Tesla ne tik „įlindo“, o iškarto galingai perspjovė visus senbuvius ir privertė juos apstulbti, ir dabar jie visi tik bando pasivyti Teslą. Lygiai tą patį galėjo padaryti ir zzz, jeigu būtų surinkę tinkamą komandą, tiksliai apskaičiuotu savo rinką, pagal tai suplanuotu gerą strategiją, sukurtu bent jau dvižingsnių pardavimų verslo modelį, ir profesionalų marketingą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.